نظافت منزل

بهترین روش پاک کردن سطوح آماده سازی غذا

surface-cleaning-203

هیچوقت نمیتوان یک روش خاص را برای تمیز کردن تمامی انواع سطوح توصیه کرد بلکه بسته به نوع سطح و حتی نوع استفاده از سطح مورد نظر در انتخاب روش و مواد لازم برای تمیز کردن آن تاثیر خواهد گذاشت. ما در این مقاله قصد داریم تا در مورد پاک کردن سطوح آماده سازی غذا و بهترین روش قابل استفاده برای هر کدام از آنها را بررسی کنیم، پس با ما همراه باشید.

مهم نیست که سطوح آماده سازی غذای شما از چه موادی ساخته شده باشد، چه از گرانتیت باشد و چه از لمینت، باید توانایی تحمل مایعاتی که بطور نرمال در آشپزخانه استفاده میشوند، جدای از حجم آنها، را داشته باشد.

دقت داشته باشید تا همیشه قبل از اینکه شروع به تمیز کردن سطوح آماده سازی غذا بکنید، اطلاعات کافی راجع به نوع آن و ماده شوینده منتاسب با آن را کسب کنید.

تمامی انواع سطوح آماده سازی غذا با هم متفاوت هستند و درجه تحمل آنها در مقابل کثیفی و ماده ی شوینده استفاده شده بر روی آنها باهم فرق میکنند. حتی اگر آشپزی جهانی باشید بازهم به احتمال خیلی زیاد سطوحی که بر روی آن کار میکنید کثیف خواهد شد، ولی آیا راه تمیز کزدن بهینه آن را بلد هستید؟ در این مقاله راه کارهایی را برای شما ارائه خواهیم داد تا سطوح آماده سازی غذای شما سالیان متوالی درخشان و تمیز باقی بمانند.

سطوح گرانیت:

سطوح گرانیتی

گرانیت جزو سنگ های آذرین دسته بندی میشود که ماهیت طبیعی آن به همراه رنگ های متنوع موحود در بازار، آن را بعنوان یکی از پر استفاده ترین مواد برای ساخت سطوح آشپزخانه تبدیل کرده است. از سنگ گرانیت برای ساخت انواع سطوح مانند، کف، پیاده رو و نمای ساختمان استفاده میشود اما پرکاربردترین استفاده آن ساخت سطوح آماده سازی غذا در آشپزخانه میباشد.

مواد شوینده ی اسیدی و یا هر ماده شوینده بر پایه سرکه میتواند باعث آسیب رساندن به سطوح گرانیتی شود، پس برای تمیز کردن این نوع سطوح فقط کافی است تا از آب ولرم به همرا مقدار مناسب صابون مایع استفاده کنید و برای پاک کردن آن از دستمال یا اسفنج مرطوب و یا دستمال نرم استفاده کنید. سنگ ها گرانیتی میتوانند بر روی خود سوراخ ها و درز هایی داشته باشند که بهتر است قبل از استفاده از آن در آشپزخانه این سوراخ ها و یا درز ها پر شوند تا به راحتی بتوانید برای تمیز کردن آن اقدام کنید.

سطوح چوبی:

چوب جزو آسیب پذیرترین سطوح به حساب می آید، پس باید دقت کنید بعد از اینکه مایعی بر روی آن ریخت، بلافاصله آن را پاک کنید تا از ایجاد لک جلوگیری کرده باشید، و باید سعی کنید همیشه سطوح چوبی را تا حد ممکن خشک نگه دارید. هر ماه یکبار از روغن های مخصوص چوب برای خشک نگه داشتن آن استفاده کنید.

در این بخش چند راه کار ساده برای تمیز نگه داشتن سطوح چوبی برای شما ارائه خواهیم کرد:

1- برای از بین بردن لکه های سرسخت بر روی چوب، حدود 1/4 فنجان از سفید کننده را در یک لیتر آب حل کرده و بر روی لکه استفاده نمایید سپس محل را آبکشی کرده، خشک کنید و با روغن سطوح چوبی را بپوشانید.

2- برای از بین بردن بوی بد سطوح چوبی آماده سازی غذا میتوانید با یک ورقه لیمو سطوح چوبی را بسابید.

3- برای تمیز کردن سطوح چوبی، حدود 1/4 فنجان از جوش شیرین را در یک لیتر آب حل کرده و بر روی سطح استفاده نمایید سپس محل را آبکشی کرده، خشک کنید و با روغن آن را بپوشانید.

سطوح استیل:

10-countertop-cleaning-tips-2

شکل و ظاهر مدرن سطوح استیل، آن را به یکی از پرکاردترین ماده برای ساخت سطوح آماده سازی غذا تبدیل کرده است اما تمیز و براق نگه داشتن این نوع سطوح کار سختی است. استیل بسیار حساس بوده و اگر در معرض مواد شیمیایی قوی قرار گیرد به سرعت آسیب خواهد دید، همچنین اگر چیز مرطوبی بر روی اینگونه سطوح باقی بماند باعث تغییر رنگ آن خواهد شد، پس باید سعی کنید تا سطوح استیل را همیشه خشک نگه دارید.

برای تمیز نگه داشتن سطوح استیل بهتر است تا وقت به وقت آن را با آب گرم و مقداری جوش شیرین پاک کنید. همیشه سعی کنید سطوح استیل خشک باشند تا از افتادن لکه های آب بر روی آنها جلوگیری شود. مراقب رسوبات آهکی باشید که پاک کردن آ نها از روی سطوح استیل کار مشکلی خواهد بود. برای پاک کردن این رسوبات مقدار کمی سرکه استفاده کنید و سپس بخوبی محل را آبکشی و خشک نمایید. هیچوقت از دستمال زبر برای پاک کردن سطوح استیل استفاده نکنید چون میتواند بر روی آن خط و خش انداخته و از درخشندگی آن بکاهد.

سطوح سرامیک:

10-countertop-cleaning-tips-3

برخلاف سایر سطوح، سرامیک بخوبی میتواند گرمای قابلمه و یا ظروف آماده سازی غذا را تحمل کند. سرامیک یکی از مقاومترین مواد برای ساخت سطوح آماده سازی غذا میباشد اما باید در نظر داشته باشیم که دوغاب بین سرامیک ها نرم و حساس بوده و مستعد شکستن میباشند.

در اینجا چند راه کار برای تمیز نگه داشتن سطوح سرامیکی برای شما ارائه خواهیم کرد:

1- برای تمیز کردن دوغاب بین سرامیک ها از مسواک استفاده کنید و اگر میخواهد تا دوغاب بین سرامیک ها را ضدعفونی کنید میتوانید مسواک را در مقداری مایع سفید کننده فرو برده سپس اقدام به تمیز کردن بین سرامیک ها نمایید.

2- از مواد شیمیایی قوی برای تمیز کردن دوغاب بین سرامیک ها استفاده ننمایید چون ممکن است باعث آسیب به لعاب روی سرامیک شود.

3- اسپری های پاک کننده سطوح زیادی وجود دارند که میتوانید برای شستشوی سطوح سرامیکی استفاده نمایید فقط قبل از استفاده از هر نوع اسپری، نحوه استفاده از آن را یاد گرفته و از دستکش پلاستیکی استفاده نمایید. بخارات حاصل از این اسپری ها مضر بوده پس دقت نمایید تا از تنفس آنها خودداری کنید.

سطوح اکریلیک:

برای خراب کردن سطوح اکریلیک خیلی باید تلاش کنید چون به این راحتی خراب نخواهند شد. برای تمیز نگه داشتن این نوع سطوح فقط کافی است تا از یک پاک کننده سطوح معمولی بر روی سطح مرطوب استفاده کرده، سطح را آبکشی و خشک نمایید.

سطوح مرمر:

به دلیل طبیعت درز دار بودن مرمر، این نوع سطوح مستعد گرفتن لکه بوده اما تحت تاثیر دما قرار نمیگیرند. بهتر است برای نگهداری سطوح ساخته شده با مرمر از سیلر مخصوص مرمر برای پر کردن سوراخ های سطحی آن استفاده کرده و اگر مایعات اسیدی مانند آب میوه بر روی آن ریخت بلافاصله آن را پاک کنید تا از آسیب رسیدن بر روی سطوح جلوگیری کرده باشید.

استفاده از مواد پاک کننده قوی بر روی مرمر باعث آسیب رسیدن بر آنها میشود و نیز استفاده از روغن ها و پولیش ها میتواند باعث تغییر رنگ در آن شود. با اینکه مواد پاک کننده زیادی برای پاک کردن سطوح مرمر در بازا وجود دارد، میتوانید تنها با سابیدن بوراکس با استفاده از یک دستمال مرطوب، آبکشی با آب گرم و سپس خشک کردن سطح، آن را تمیز نمایید.

لمینت پلاستیکی:

10-countertop-cleaning-tips-5

بیشتر آشپزخانه ها از سطوح لمینت پلاستکی استفاده میکنند. این نوع سطوح بدون درز بوده و برای آشپز یک سطح نرم ضد آب که به راحتی قابل تمیز کردن میباشد فراهم خواهد کرد. اما متاسفانه این نوع سطوح به راحتی خط و خش برداشته و مستعد سوختن میباشند پس باید بخوبی مراقب این نوع سطوح باشید.

ما در اینجا چندین راه کار برای مراقبت از سطوح لمینت پلاستیکی برای شما ارئه خواهیم کرد:

1- استفاده وقت به وقت از روغن های مخصوص موجود در بازار یا روغن هایی که برای مبلمان خود استفاده میکنید میتواند از این سطوح در مقابل خط و خش مراقبت نماید.

2- هرگز از مواد شیمیایی شوینده قوی بر روی این نوع سطوح استفاده ننمایید.

3- برای تمیز کردن این نوع سطوح، فقط کافی است تا با استفاده از یک پارچه کمی زبر که مرطوب است سطح را سابیده و با اسفنج مرطوب آن را پاک نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *