شستشوی لباس

برای شستشوی لباس چه مقدار ماده ی شوینده استفاده کنیم؟!

لکه بری لباس

موقع شستشوی لباس ها، یکی از رایج ترین سوالاتی که از خودمان میپرسیم این است که، ” چقدر از ماده شوینده استفاده بکنیم تا بهترین عملکرد را در شستشوی لباس ها داشته باشیم؟”

ما تو این مقاله قصد داریم تا سوال شما را جواب بدیم. لطفا با ما باشید.

یک ذهنیت غالب درمورد میزان استفاده از ماده شوینده بین عموم وجود دارد که، ” هرچقدر بیشتر ماده شوینده استفاده بکنم، لباس هایی تمیزتر خواهم داشت.” ولی اینطوری نیست و مواد شوینده به این شکلی که ما فکر میکنیم عمل نمیکنند.

نتیجه استفاده از ماده ی شوینده به میزان بیشتر از چیزی که لازم داریم نه تنها شستشوی بهتر لباس ها نیست، بلکه باعث میشود تا عمل آبکشی به سختی انجام شود، در نتیجه میتواند باعث باقی ماندن ذرات ماده شوینده بر روی لباس هایتان شده و در نهایت به بوی بد لباس و جذب بیشتر کثیفی ختم خواهد شد. ناگفته نماند که از نظر اقتصادی هم مقرون به صرفه نخواهد بود.

اما از طرفی، استفاده کتر از میزان مورد نیاز از ماده شوینده نیز باعث خواهد شد تا لباس هایتان به تمیزی چیزی که میخواهید شسته شوند، نباشند. و از آنجائیکه کثیفی کاملا از روی لباس هایتان شسته نمیشوند، بخصوص زمانیکه از ماشین لباسشویی استفاده میکنید، تجمعی از کثیفی و ذرات معدنی بر روی پشت لباس هایتان تشکیل خواهد شد.

پس مهم است که بدانیم مواد شوینده چگونه عمل میکنند تا بتوانیم بهترین نتیجه را از شستشوی لباس هایمان داشته باشیم.

چه مقدار ماده شوینده باید استفاده بکنم؟

متاسفانه یک میزان مشخص درست برای همه وجود ندارد. اینکه چه مقدار ماده شوینده نیاز دارید بستگی به این خواهد داشت که لباس هایتان چقدر کثیف هستند ( آیا فقط لباس های روزانه تان را خواهید شست؟ یا لباس های خیلی کثیف بچه ها را که تو گل و لای بازی کردند؟ و یا رومیزی که هنگام سرو غذا با سس کثیف شده است؟ )، چقدر آب مصرف میکنید، میزان درجه سختی آب منطقه شما چقدر است و اینکه قصد دارین لباس ها را در ماشین لباسشویی بشویید یا بصورت دستی.

میزان آب مورد استفاده در شستشوی لباس ها

میزان آبی که برای شستشوی لباس هایمان استفاده خواهیم کرد بر روی غلظت ماده شوینده موجود در آب تاثیر مستقیمی خواهد داشت. برای مثال، ماشین های لباسشویی که درب آنها در قسمت بالایی ماشین لباس شویی است، برای شستشوی 2 تا 3 کیلوگرم لباس حدود 45 لیتر آب مصرف میکنند در حالیکه ماشین های لباسشویی که درب آنها در جلوی ماشین لباسشویی قرار دارد تنها 10 تا 15 لیتر آب برای شستشوی همان مقدار لباس استفاده میکنند، یعنی چیزی نزدیک به 3 برابر کمتر.

اگر قصد دارید تا لباس هایتان را بصورت دستی بشویید، کنترل بیشتری بر روی میزان آب مورد استفاده و در نتیجه میزان ماده شوینده متناسب با آن خواهید داشت.

در مناطقی با آب سخت، ذرات معدنی با ذرات مواد شوینده وارد واکنش شده و باعث میشوند تا میزان کمتری از ذرات مواد شوینده بتوانند در عمل شستشو مشارکت داشته باشند. یعنی شما باید به میزان بیشتری از ماده شوینده برای شستشوی لباس های خود نسبت به کسانی که در مناطق با آب سبک زندگی میکنند مصرف نمایید.

اگر منظور از درجه سختی آب و میزان درجه سختی آب منطقه ای که در آن زندگی میکنید را نمیدانید، نگران نباشید، ما در مقاله ی دیگری با عنوان ” سختی آب و تاثیر آن بر شستشوی لباس ها ” به این سوال شما نیز پاسخ داده ایم. البته بیشتر محصولات معتبر مواد شوینده در جدولی میزان ماده شوینده مورد نیاز متناسب با درجه سختی آب را در پشت بطری محصول ذکر میکنند.

آیا کف کردن زیاد، نشانه ی شستشوی بهتر لباس ها است؟

میدانیم بیشتر مادران دوست دارند تا ماده شوینده ای که استفاده می کنند به خوبی کف کند و از این طریق مطمئن شوند که عمل شستشوی لباس ها به خوبی در حال انجام است، اما این یک ذهنیت اشتباه است که کف زیاد نشانه ی قدرت بالای ماده ی شوینده است.

کف کردن یا همان حباب ها که حین شستشوی لباس ها آنها را میبینیم، در واقع فقط هوا هستند، و شرکت های معتبر سازنده مواد شوینده میتوانند محصولی با همان کیفیت را تولید کنند که از همان فرمولاسیون به همراه تمام آنزیم ها و سورفاکتانت های مواد شوینده معمول باشند بدون اینکه حتی به میزان خیلی کم کف کنند، اما این کار را نمیکنند چون میدانند که شما دوست دارید تا کف را ببینید. پس فقط بخاطر اینکه میزان کف در استفاده از یک ماده شوینده خاص کم تر است نشانه ی قدرت کم آن و یا عملکرد ضعیف آن در شستشوی لباس ها نیست بلکه حتی کسانی که از ماشین لباسشویی با درب جلو استفاده میکنند باید مراقب این موضوع باشند و بدانند که کف زیاد اصلا خوب نیست و ممکن است به ماشین لباسشویی آنها آسیب وارد کند.

زمانیکه از ماشین لباس شویی با درب بالا استفاده میکنید و یا لباس هایتان را بصورت دستی میشویید وجود کف زیاد نگران کننده نیست چون جایی برای فرار پیدا خواهند کرد فقط باید مراقب باشید تا عمل آبکشی را بخوبی انجام دهید تا باقی مانده مواد شوینده روی لباس ها باقی نماند.

نجات دنیا زمانیکه لباس میشویید!!

دانستن میزان مناسب از مواد شوینده در شستشوی لباس ها نه تنها بر روی نتیجه شستشوی لباس ها و تمیزی انها تاثیر خواهد گذاشت بلکه با این کار قدمی خیلی کوجک در جهت حفظ کره زمین نیز خواهید برداشت.

با استفاده کمتر از مواد شوینده، میزان کمتری از مواد اولیه، بسته بندی و حمل و نقل برای رساندن محصول به دست ما لازم خواهد شد. و هرچقدر میزان آبکشی مورد نیاز کمتر باشد، میزان آب مورد استفاده نیز کمتر خواهد شد.

وقتی میزان صرفه جویی که با مصرف مقدار مناسب از ماده شوینده اتفاق می افتد را در میزان کل صرفه جویی ممکن از طرف تمام مادران دنیا ضرب کنیم میبینیم که میزان قابل توجهی خواهد بود.

با استفاده از محصولات معتبر میتوانید با مقدار اندکی از ماده شوینده به نتیجه دلخواه خود برسید. پس در انتخاب خود دقت بیتشری داشته باشید و در کنار شستشوی بهتر لباس هایتان قدمی هرچند کوچک در جهت نجات دنیا برداریم.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *